III Polsko-Litewska Milonga

legendos-klubos-z-logo-105Mijający rok upłynął pod znakiem wielu wspólnych polsko-litewskich przedsięwzięć i projektów – okazja była ku temu szczególna, ponieważ we wrześniu minęła okrągła, 25. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą. Jedną z imprez wpisujących się w te obchody była współorganizowana przez Ambasadę RP w Wilnie oraz Urząd Miasta Torunia i toruńską Fundację COTANGO III Polsko-Litewska Milonga, która odbyła się pod koniec października w Wilnie.

Głównym punktem trwającego cały weekend wydarzenia był uroczysty wieczór taneczny pod tytułem Bo do tanga trzeba dwojga, który miała miejsce w sobotę, 22 października 2016 roku, w wileńskim lokalu Legendos Klubas. Tutuł wydarzenia został wybrany nieprzypadkowo – był nawiązaniem nie tylko do tańca, ale także do wzajemnych polsko-litewskich relacji, o czym wspomniała obecna na milondze I Radca Ambasady RP w Wilnie Maria Ślebioda, która podkreśliła, że choć relacje między naszymi krajami często bywają , tak jak tango, pełne skrajnych emocji, to jednak z reguły zmierzają one, tak samo jak ostatnie nuty tego wywodzącego się z Argentyny tańca, do harmonijnego zakończenia. Dodała także, że taniec jest mową nieznająca barier, łączącą ludzi, a Polsko-Litewskie Milongi to wyjątkowe wydarzenia, które sprzyjają lepszemu poznaniu naszych narodów oraz zacieśnianiu dwustronnych relacji.

Milongę uświetniły pokazy tanga w wykonaniu wykonaniu Brigity i Carlosa Rodriguez (Litwa/Argentyna) oraz Luizy i Marcelo Almiron (Polska/Argentyna), a także koncert tradycyjnych tang okresu Złotej Ery oraz przedwojennych tang polskich w wykonaniu sekstetu Cortina Tango Orquesta de Toruń pod kierownictwem muzycznym Michała Hajduczeni. Wydarzeniu towarzyszyła także przybliżająca kulisy współpracy Solidarności z Sąjūdisem wystawa 1988-1994. Solidarność z Litwą, stosunki polsko-litewskie, którą można było obejrzeć we foyer lokalu.Wstęp na wszystkie wydarzenia wieczoru był bezpłatny.

III Polsko-Litewsko Milonga stanowiła kontynuację imprezy zapoczątkowanej w 2014 roku – pierwsza milonga została zorganizowana z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o Przyjaznych Stosunkach i Dobrosąsiedzkiej Współpracy między Polską a Litwą, natomiast zeszłoroczna związana była z obchodami 630. rocznicy podpisania Unii w Krewie.

Foto: Krzysztof Wesołowski, Fotografia Krzysztof Wesołowski

Poza uroczystą sobotnią milongą w ramach wydarzenia odbyło się wiele imprez towarzyszących – w piątek goście z Polski i innych państw uczestniczyli w regularnej milondze w klubie TangoLink, a w sobotnie popołudnie część uczestników wzięła udział w wycieczce po wileńskiej starówce. W niedzielę odbyła się pożegnalna milonga w restauracji Pan Tadeusz w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Poza Ambasadą RP w Wilnie, Urzędem Miasta Torunia oraz Fundacją COTANGO w organizację imprezy włączyły się także Stowarzyszenie Tanga Argentyńskiego w Wilnie oraz Akademia Tanga Argentyńskiego w Warszawie. Zdjęcia podczas wszystkich wydarzeń weekendu wykonywał uznany toruński fotograf Krzysztof Wesołowski – pełna fotorelacja z Wilna jest dostępna na stronie Fundacji COTANGO.

W imprezie udział wzięło ponad stu miłośników tanga, nie tylko z Polski i Litwy, ale także z innych krajów – głównie z Białorusi, Łotwy i Rosji. Wydarzenie to po raz kolejny okazało się sukcesem i spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników, dlatego też jest mi niezmiernie miło, że mogłam pomóc w jego realizacji.

Zapisz

Zapisz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s