Przewodnik po Rydze: Stare Miasto (I)

DSC06862Najważniejszym punktem na turystycznej mapie Rygi jest bez wątpienia Stare Miasto – najstarsza część Rygi, historyczne centrum znajdujące się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mimo iż jest to stosunkowo niewielki obszar, charakteryzuje go niezwykłe bogactwo architektoniczne. Spacer po wąskich uliczkach jest niczym podróż w czasie. Wspaniałe kościoły oraz przepiękne kolorowe kamienice są odzwierciedleniem długiej i barwnej historii miasta.

Na Starym Mieście (łot. Vecrīga) można podziwiać zarówno zabudowę średniowieczną, jak i majestatyczną architekturę secesyjną. Obiekty, które nie przetrwały wojennych zniszczeń, zostały odbudowane i odrestaurowane z niezwykłą pieczołowitością, dzięki czemu cały czas wzbudzają zachwyt wśród turystów odwiedzających miasto. W przeciwieństwie do wielu polskich średniowiecznych miast, na ryskiej starówce nie znajdziemy punktu centralnego w postaci rynku – jest tutaj za to kilka przestronnych placów, na których znajdują się największe i najważniejsze ryskie kościoły, ratusz oraz zamek. Stare Miasto w Rydze to miejsce, którego piękno i niepowtarzalna atmosfera oczarują każdego, kto tutaj przybędzie.

Plac Ratuszowy i Dom Bractwa Czarnogłowych

Mieszczący się tuż przy brzegu Dźwiny Plac Ratuszowy (łot. Rātslaukums) jest najważniejszym placem w tej części miasta. Mieści się tutaj Ratusz (łot. Rīgas dome), Dom Bractwa Czarnogłowych wraz z kamienicą Schwaba, kopia XIX-wiecznego pomnika Rolanda oraz Muzeum Okupacji Łotwy. W średniowieczu plac pełnił także inną ważną funkcję – znajdował się tutaj duży targ. W latach 40. XX wieku plac został doszczętnie zniszczony, nie przetrwał żaden ze znajdujących się tutaj budynków – zostały one odbudowane w latach 90. Wyjątkiem jest budynek, w którym mieście się Muzeum Okupacji Łotwy – został on wzniesiony w latach 70. XX wieku i pierwotnie był siedzibą Muzeum Czerwonych Strzelców Łotewskich – przed budynkiem do dzisiaj znajduje się pomnik upamiętniający tę formację.

Pierwotny budynek Domu Bractwa Czarnogłowych (łot. Melngalvju nams) został wzniesiony na początku XIV wieku jako siedziba gildii dla młodych, bezżennych ryskich kupców, głównie Niemców. Było to niezwykle prestiżowe miejsce, organizowano tutaj ważne spotkania oraz uroczystości. Zrównany z ziemią pod koniec II wojny światowej, został odbudowany w drugiej połowie lat 90. i jest wierną kopią oryginału. W 1896 roku przed budynkiem wzniesiono pomnik Rolanda, który był symbolem wolnych kupieckich miast należących w średniowieczu do Hanzy. Obecnie w miejscu oryginalnego pomnika stoi jego kopia z 2000 roku. Od sierpnia 2012 Dom Bractwa Czarnogłowych jest tymczasową siedzibą prezydenta Republiki Łotewskiej, ponieważ na Zamku Ryskim, który jest oficjalną siedzibą łotewskich prezydentów, odbywają się prace remontowe. Z tego powodu Dom Bractwa Czarnogłowych nie jest obecnie dostępny dla turystów – jego ponowne otwarcie dla zwiedzających powinno nastąpić w drugiej połowie 2016 roku. Obiekt ten ma również ważne miejsce w historii Polski – 18 marca 1921 roku został tutaj podpisany traktat ryski, który oficjalnie kończył wojnę polsko-bolszewicką i ustalał przebieg granic między obydwoma państwami. Adres: Rāts laukums 7.

Plac Katedralny i Katedra Ryska

Plac Katedralny (łot. Doma laukums) jest największym placem w Rydze, gdzie znajduje się wiele popularnych ogródków kawiarnianych i barowych. Na terenie placu często odbywają się różne wydarzenia kulturalne – koncerty, występy taneczne i wiele innych. Swój obecny wygląd i kształt plac zawdzięcza przebudowie z lat 30. XX wieku, kiedy to część jego średniowiecznej zabudowy została zburzona. Na placu, w charakterystycznym budynku dawnej giełdy finansowej zbudowanym w stylu weneckiego renesansu, mieści się Muzeum Sztuki Rīgas Birža.

Katedra Ryska (łot. Rīgas Doms) została zbudowana na początku XIII na polecenia biskupa Alberta i jest największą średniowieczną świątynią w Krajach Bałtyckich. Katedra była wielokrotnie przebudowywana, dzięki czemu w jej wystroju i architekturze można dostrzec wpływy różnych styli. Świątynia jest szczególnie znana ze swoich ogromnych organów skonstruowanych w latach 80. XIX wieku przez firmę E. F. Walcker&Co. z Ludwigsburga, które są wykorzystywane podczas często odbywających się tutaj koncertów. Świątynia należy do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Łotwy – mieści się tutaj siedziba arcybiskupa Rygi. W zespole budynków należących do Katedry znajduje się najstarsze muzeum na Łotwie – Muzeum Historii Rygi i Żeglugi. Adres: Doma laukums 1.

Plac Liwski oraz Mała i Wielka Gildia

Plac Liwski (łot. Līvu laukums) jest stosunkowo nowym miejscem na mapie Rygi – został utworzony w czasie odbudowy miasta po II wojnie światowej. Charakteryzuje go interesująca i jednocześnie dobrze zachowana XVIII-wieczna zabudowa mieszkalna. W okolicy palcu można podziwiać budynki Małej i Wielkiej Gildii, Rosyjskiego Teatru Dramatycznego oraz tak zwany Koci Dom (łot. Kaķu nams) – budynek secesyjny z początku XX wieku, na którego wieżyczce umieszczona jest charakterystyczna rzeźba kota. Latem miejsce to jest znane z gwarnych ogródków kawiarnianych i restauracyjnych oraz licznych imprez kulturalnych.

Historia Gildii w Rydze sięga średniowiecza. Wielka Gildia (łot. Lielā Ģilde) skupiała gildie kupieckie, natomiast Mała Gildia (łot. Mazā ģilde) – rzemieślnicze. Siedziba tej pierwszej została wzniesiona już w XIV wieku, jednak swój aktualny wygląd zawdzięcza przebudowie w stylu angielskiego gotyku z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie jest siedzibą Łotewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Budynek Małej Gildii został wzniesiony w XVI wieku i od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Obecny wygląd jest wynikiem ostatniej przebudowy, która miała miejsce w latach 60. XIX wieku – budynek przebudowano w stylu tak zwanego gotyku tudorowskiego. Aktualnie obiekt ten jest siedzibą Centrum Kultury i Sztuki Narodowej, odbywają się tu także liczne uroczystości i wydarzenia kulturalne. Adres: Lielā Ģilde – Amatu iela 6, Mazā ģilde – Amatu iela 3/5.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s