Przewodnik po Rydze: jak poruszać się po stolicy Łotwy i gdzie parkować

map.jpgPo Rydze można poruszać na kilka sposobów – tramwajami, trolejbusami, autobusami, minibusami oraz pociągami, a także skorzystać z usług przewoźników prywatnych i taksówek.

Komunikacja miejska

Transport publiczny w Rydze obsługiwany jest przez przedsiębiorstwo Rīgas satiksme. Chcąc przemieszczać się po Rydze transportem publicznym najkorzystniej jest kupić tak zwany e-talons, czyli elektroniczny bilet miejski – można go nabyć w kioskach, biletomatach, niektórych sklepach oraz centrach obsługi klienta Ryskiej Komunikacji Miejskiej (łot. Rīgas satiksmes klientu apkalpošanas centri). Od niedawna niektóre typy biletu elektronicznego można kupić także przez internet.

Istnieje on w dwóch wersjach – kartonikowej oraz plastikowej. Można go zakupić na wybrany środek transportu czy konkretną liczbę dni lub przejazdów – cena biletu normalnego na jeden przejazd to 1.15€. Bilet jednorazowy papierowy kosztuje 2€ i można kupić jedynie u kierowcy – jest on ważny tylko w pojeździe, w którym się go zakupiło. We wszystkich tramwajach, trolejbusach oraz autobusach znajdują się tylko elektroniczne kasowniki – aby skasować bilet, zaraz po wejściu należy przyłożyć go do kasownika i poczekać na sygnał dźwiękowy.

Minibusy oraz autobusy nocne są obsługiwane przez innego przewoźnika niż autobusy dzienne, trolejbusy i tramwaje – konieczny jest zakup odrębnego biletu, który można zakupić zarówno w punktach sprzedaży, jak i u kierowcy. Nocna komunikacja publiczna funkcjonuje tylko w weekendy oraz niektóre święta.

Na przystankach nie ma map i schematów komunikacji publicznej. Podróż warto zaplanować wcześniej, korzystając z informacji podanych na stronie internetowej Rīgas satiksme.

Na powyższej stronie można także zasięgnąć informacji na temat typów i cen biletów, planowanych objazdów oraz innych usług.

Pociąg

Bilet na przejazd pociągiem w granicach miasta kosztuje 1.4€ – można go kupić w kasach na Dworcu Kolejowym (łot. Dzelzceļa stacija) oraz na poszczególnych stacjach. W pociągach nie obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Więcej informacji na stronie spółki obsługującej połączenia kolejowe na Łotwie – AS Pasažieru vilciens.

Przewoźnicy prywatni

Ponadto, w Rydze funkcjonują także prywatni przewoźnicy – ich autobusy i mikrobusy nie mają charakterystycznych oznakowań właściwych dla pojazdów miejskich, większość nie posiada także ustalonego cennika.

Taksówki

W Rydze, tak jak i w wielu innych dużych miastach w Europie, obok korporacji istnieją także firmy oferujące tak zwany przewóz osób, które liczą głównie na naiwność zagranicznych turystów. Cenniki w pojazdach oferujących tego typu usługi są często znacznie wyższe od tych, które obowiązują w korporacjach. Chcąc mieć pewność szybkiego dotarcia na miejsce w rozsądnej cenie, należy skorzystać z taksówek największych ryskich korporacji, takich jak Baltic Taxi, Red Cab czy Rīga Taxi.

Parkowanie

Tak jak w większości polskich miast, także w Rydze są wyznaczone strefy płatnego parkowania. Ceny za godzinę postoju zaczynają się od 1€ i dochodzą do 5€ na terenie starego miasta. Opłatę za postój należy uiścić w parkometrze – znajdują się one na każdej ulicy przy miejscach postojowych. W Rydze można spotkać dwa typy parkometrów – w jednych możliwa jest płatność wyłącznie gotówką, w drugich opłatę można uiścić przy użyciu karty lub biletu elektronicznego. Od pewnego czasu za parkowanie można płacić także za pomocą systemu SMS lub aplikacji mobilnej.

Płatne parkowanie w większości miejsc obowiązuje od godziny 8 do 20 (poniedziałek-piątek) oraz od 9 do 17 (sobota), wyjątkiem jest teren starego miasta – postój tu jest płatny przez cały tydzień od godziny 6 do 24. W ramach stref parkowania wyznaczone są również bezpłatne miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Ponadto, na terenie Rygi znajduje się sporo płatnych parkingów strzeżonych obsługiwanych przez prywatne firmy.

Więcej informacji na temat parkowania w Rydze na stronie Rīgas satiksme.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przewodnik po Rydze: jak poruszać się po stolicy Łotwy i gdzie parkować

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s