Przewodnik po Rydze: jak dostać się do Rygi i gdzie się zatrzymać

mapRyga jest położona w stosunkowo bliskiej odległości od Polski i dość szybko i tanio można dostać się do niej samochodem i autobusem – przewoźnicy autokarowi obsługujący tę trasę często oferują różne promocje. Podróż samolotem jest zdecydowanie krótsza i wygodniejsza, jednak wiąże się z wyższymi kosztami. 

Podróż autobusem

Dworzec Autobusowy (łot. Autoosta) mieści się w centrum miasta tuż przy Głównym Targu (łot. Centrāltirgus) oraz Dworcu Kolejowym (łot. Rīgas Pasažieru/Centrālā stacija/Dzelzceļa stacija) przy Prāgas iela 1.

Spacer z dworca na Stare Miasto zajmuje zaledwie kilka minut. Połączenia i przewozy autokarowe z Polski do Rygi oraz z Rygi do Polski są wykonywane kilka razy w ciągu dnia przez 7 dni w tygodniu. Niektóre połączenia są realizowane bezpośrednio do Rygi, natomiast część wymaga przesiadki w Wilnie. Podróż przeważnie trwa około 12-16 godzin, w zależności od trasy, ilości przystanków oraz czasu ewentualnej przesiadki. Codzienne kursy na trasie Polska-Ryga oraz Ryga-Polska wykonują trzej przewoźnicy – Ecolines, Eurobus i Lux Express.

Podróż samolotem

Międzynarodowy Port Lotniczy Ryga (łot. Starptautiskā lidosta Rīga) jest największym lotniskiem w krajach bałtyckich. Lotnisko mieści się w południowo-wschodniej części Rygi w odległości około 10 km kilometrów od centrum miasta. Z lotniska co kilkanaście minut kursuje autobus miejski numer 22, którym można dojechać do centrum. Chcąc przedostać się do centrum można skorzystać również z oferty przewoźników prywatnych – busów, autobusów czy taksówek. Loty z Polski do Rygi wykonywane są codziennie z Lotniska Chopina w Warszawie przez PLL LOT i łotewskie linie lotnicze airBaltic.

Podróż samochodem

Najszybciej i najwygodniej dostać się na Łotwę z Polski trasą przez Litwę. Łotwa i Litwa, tak jak i Polska, są członkami Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen – by podróżować po tych krajach wystarczy posiadać ważny dowód osobisty. Korzystanie z dróg na Litwie i Łotwie przez samochody osobowe jest bezpłatne. Odległość z Warszawy do Rygi to około 670 km.

Nocleg w Rydze

Pod względem bazy noclegowej Ryga nie ustępuje największym europejskim stolicom – można zatrzymać się tutaj zarówno w nowoczesnych hotelach o najwyższym standardzie, jak i w prosto urządzonych, niewielkich hotelach typu B&B. Także oszczędni turyści nie powinni czuć się zawiedzeni, ponieważ Ryga może poszczycić się dużą liczbą hosteli – w części z nich ceny zaczynają się od 5€ za noc, a do tego zdecydowana większość jest usytuowana w centrum miasta. Ciekawą propozycją dla turystów jest również możliwość zatrzymania się w apartamentach, które mieszczą się w pięknych zabytkowych kamienicach. Cenniki obowiązujące w tego typu obiektach są wyższe od tych, które obowiązują w hostelach, jednak często są niższe od hotelowych. Tak jak w większości hoteli i hosteli w innych regionach świata, również w Rydze ceny w trakcie sezonu turystycznego, czyli wiosną i latem, są z reguły wyższe od tych obowiązujących jesienią i zimą. To samo dotyczy weekendów – wówczas ceny również często są wyższe od tych, które obowiązują w pozostałe dni tygodnia. Nie wszystkie hotele i hostele w Rydze dają turystom możliwość zarezerwowania noclegu na swoich stronach internetowych, dlatego w tym celu najlepiej jest skorzystać z popularnych internetowych wyszukiwarek miejsc noclegowych (np. booking.com) – można tam zapoznać się z całą ofertą bazy noclegowej w Rydze i dzięki możliwości wyboru różnych kryteriów wyszukiwania znaleźć ofertę najbardziej pasującą do indywidualnych wymagań i potrzeb.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s